Ako si zostaviť tréningový plán?

Tréningový plán do fitness centra si často nechávajú ľudia nechávajú poskladať za dosť drahú sumu od trénerov, avšak univerzálny tréningový plán neexistuje, každý človek je individuálny má určité limity, niekto vládze a vyhovuje mu väčší objem tréningu (viac cvikov a sérií alebo opakovaní niekomu lepšie zaberie menej) preto je najlepšie riešenie je vyskladať si svoj vlastný tréningový plán sám s dodržovaním zásad, ktoré pri ňom platia.

treningovy plan

  1. 1.Ak ste začiatočník (navštevujete fitness menej ako 2 – 3 mesiace) Tak platí zásada, že by ste v tréningu mali precvičiť celé telo.( fullbody tréning)   Teda nedeliť tréning na split (split znamená rozdelenie partií tela do niekoľkých dní, napríklad 1.deň hrudník+biceps 2.deň triceps+chrbát a tak dalej)
  2. Ak ste už mierne zabehnutý v cvičení a chcete prejsť na split systém, tak platí, že pokiaľ sa usilujete o spevnenie prípadne o svalové objemy, mali by ste v tréningu zaradiť vždy jednu veľkú svalovú skupinu (Veľké svalové partie sú: chrbát, stehná, prsia) s jednou malou (biceps, triceps, deltový sval, lýtka, brucho)  Pretože veľká svalová skupina vyžaduje náročné a vyčerpávajúce zaťaženie, a pokiaľ by vám v jednom tréningovom dni vychádzali dve veľké partie po sebe, nemali by ste dostatok energie aby ste odcvičili tú druhú s dostatočnou intenzitou, čím by sa časom stalo, že tá partia by bola výrazne zaostalejšia.
  3. Ak sa usilujete zostaviť svoj tréningový plán viac na chudnutie, Cvičte hlavne vo väčšom tempe, s kratšími prestávkami, a viac partií v tréningu, môžete cvičiť 2 veľké partie a 2 malé v jednom tréningu, samozrejme však s menšími váhami, pretože pri tvarovaní platí zásada, viac cvikov, viac opakovaní, menšie váhy, kratšie prestávky. Tým, že necvičíte ako pri objemovom tréningu s veľkými váhami, tak telo nepotrebuje toľko regenerovať, preto môžete v tréningu odcvičiť viac partií, má to i tú výhodu, že tým spotrebujete viac energie a spálite viac kalórií ako keby ste cvičili iba 2 partie.
  4. Pri tréningu Chrta vždy spolupracuje aj biceps, Pri tréningu Hrudníka vždy spolupracuje aj triceps a predná strana deltového svalu. Preto je dôležitá zásada pri zostavovaní tréningu, aby sme si tieto partie nedávali po sebe, lebo ľahko dôjde k pretrénovaniu bicepsu, tricepsu alebo prednej časti deltového svalu. Kedže nemali dosť času na regeneráciu. To znamená že pokiaľ sme cvičili Hrudník, tak na druhy deň by sme triceps cvičiť nemali pretože pri tréningu hrudníka dostal dosť zabrať a nieje ešte dostatočne zregenerovaný. To platí aj pre biceps a deltový sval.