1. Prečo sú aminokyseliny pre športovca dôležité jak v objeme tak pri redukcii hmotnosti?
2. Ktoré sú esenciálne a neesenciálne aminokyseliny?
3. Akú úlohu majú jednotlivé aminokyseliny?
4. Ktoré sú pre športovca najvhodnejšie?
1. Prečo sú aminokyseliny pre športovca dôležité jak v objeme tak pri redukcii hmotnosti?
Aminokyseliny, často označované ako stavebné kamene proteínov, sú zlúčeniny, ktoré vo vašom tele hrajú veľa dôležitých úloh. Pre športovca obzvlášť, pretože náročné tréningy spotrebúvajú veľké množstvo energie jednak počas výkonu ale taktiež počas regenerácie, kedy je potrebný ich dostatok. Vaše telo potrebuje na rast a fungovanie 20 rôznych aminokyselín. Hoci všetkých 20 z nich je dôležitých pre vaše zdravie, iba deväť aminokyselín je klasifikovaných ako esenciálne. Sú to histidín, izoleucín, leucín, lyzín, metionín , fenylalanín, treonín, tryptofán a valín. Vaše telo nemôže vytvoriť esenciálne aminokyseliny a musí sa získavať z potravy (prípadne z doplnkov výživy) Najlepším zdrojom esenciálnych aminokyselín sú živočíšne bielkoviny, ako je mäso, vajcia a hydina. Ostatné aminokyseliny si telo dokáže vytvoriť z iných aminokyselín prípadne z glukózy, to však neznamená, že ich príjem môže zanedbať športovec so zvýšenou intenzitou tréningu, pretože sa to prejaví na zhoršenom svalovom raste a regenerácii, prípadne stratou svalovej hmoty v diéte.1
2. Ktoré sú esenciálne a neesenciálne aminokyseliny?
Ako už bolo spomenuté vyššie esenciálne aminokyseliny si telo nedokáže vytvoriť z iných aminokyselín a preto ich prijať z potravy prípadne doplnkov. Taktiež spotreba neesenciálnych rastie spolu s náročnosťou tréningov. 1
Deväť esenciálnych aminokyselín vykonáva vo vašom tele množstvo dôležitých a rozmanitých úloh:
Fenylalanín: Fenylalanín je prekurzor neurotransmiterov tyrozín , dopamín , epinefrín a norepinefrín. Zohráva integrálnu úlohu v štruktúre a funkcii proteínov a enzýmov a pri výrobe ďalších aminokyselín.
Valín: Valín je jednou z troch aminokyselín s rozvetveným reťazcom, čo znamená, že má reťazec rozvetvený na jednu stranu svojej molekulárnej štruktúry. Valín pomáha stimulovať rast a regeneráciu svalov a podieľa sa na tvorbe energie.
Threonín: Threonín je hlavnou súčasťou štrukturálnych proteínov, ako je kolagén a elastín, ktoré sú dôležitými zložkami kože a spojivového tkaniva. Hrá tiež úlohu v metabolizme tukov a imunitných funkciách.
Tryptofán: Dôležitý na správne fungovanie nervovej sústavy. Udržuje rovnováhu dusíka a je prekurzorom serotonínu, neurotransmitera, ktorý reguluje vašu chuť do jedla, spánok a náladu.
Metionín: Metionín hrá dôležitú úlohu v metabolizme a detoxikácii. Je tiež nevyhnutný pre rast tkanív a vstrebávanie zinku a selénu, minerálov, ktoré sú životne dôležité pre vaše zdravie. Taktiež metabolizmus tukov, lepšie trávenie a antioxidačné vlastnosti z neho robia cennú zlúčeninu.
Leucín: Rovnako ako valín, aj leucín je aminokyselina s rozvetveným reťazcom, ktorá je rozhodujúca pre syntézu proteínov a opravu svalov. Pomáha tiež regulovať hladinu cukru v krvi, stimuluje hojenie rán a produkuje rastové hormóny. Najsilnejší z BCAA, je zodpovedný za reguláciu hladiny cukru v krvi, rast a opravu tkanív v koži, kostiach a samozrejme kostrových svalov. Je to silný "potenciátor" ľudského rastového hormónu (HGH). Pomáha pri hojení rán, reguluje metabolizmus, maximalizuje energiu a pomáha pri prevencii odbúravania svalového tkaniva.
Izoleucín: Veľmi podobný leucínu vo všetkých smeroch. Izoleucín podporuje regeneráciu svalov, reguluje hladinu cukru v krvi a stimuluje uvoľňovanie HGH. Pomáha pri liečenia rán a rýchlejšiemu zotaveniu organizmu. Pomáha pri tvorbe hemoglobínu a je silne zapojený do tvorby krvných zrazenín, čo je primárna obrana tela proti infekcii z otvorených rán.
Lyzín: Lyzín hrá hlavnú úlohu pri syntéze proteínov, produkcii hormónov a enzýmov a absorpcii vápnika. Je tiež dôležitý pre výrobu energie, imunitné funkcie a produkciu kolagénu a elastínu.
Histidín: Histidín sa používa na produkciu histamínu, neurotransmitera, ktorý je nevyhnutný pre imunitnú odpoveď, trávenie, sexuálne funkcie a cykly spánku a bdenia. Je to rozhodujúce pre udržiavanie myelínového obalu, ochrannej bariéry, ktorá obklopuje vaše nervové bunky.2
4. Ktoré sú pre športovca najvhodnejšie ako doplnok výživy?
Zo spomínaných esenciálnych sú najdôležitejšie pri športových výkonoch BCAA (leucín , isoleucín, valín) Pretože ich špecifická funkcia v ľudskom tele najviac súvisí so svalovým výkonom, regeneráciou a rastom tkaniva.
Niektoré neesenciálne aminokyseliny, ktoré si síce telo dokáže vytvoriť samé, avšak ich suplementácia u športovca dokáže stimulovať lepšie výsledky:
Glutamín - Je neesenciálna aminokyselina, ktorá je v tele prítomná vo veľkých množstvách. V niektorých prípadoch tvorí až 60 percent celkového množstva aminokyselín v tele. Podieľa sa na všetkých významných procesoch, ktoré súvisia so svalovým rastom.
Arginin - Pridáva do mnohých doplnkov pre svoju úžasnú schopnosť zadržiavania dusíka. Ako ste si všetci vedomí, dusík je jedným z kľúčových prvkov v syntéze svalových proteínov. Taktiež zlepšuje napumpovanie a prekrvenie svalu.3
Zdroje:
1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4935284/
2. https://www.healthline.com/nutrition/essential-amino-acids
3. bodybuilding.com