Preč s tukom rýchlo a efektíve. Ako na to?

chudnutieKaždý by mal poznať zlaté pravidlo efektívneho chudnutia, ktoré spočíva tom, že príjem musí byť nižší ako výdaj. To v praxi znamená, že vaše telo musí spáliť viac kalórii ako prijať čím sa dostane do kalorického deficitu a to buď pravidelnou fyzickou aktivitou alebo obmedzením prijatých kalórii – ideálne kombináciou oboch.

Pri chudnutí môžu vášmu telu dopomôcť určité aktívne látky, ktoré rýchlejšie spaľujú tuk a premení ho na energiu. Spaľovač tukov funguje ako zosilňovač, ktorý vám dodá energiu, zrýchli váš metabolizmus a zvýši účinnosť cvičenia. Všetky tieto aktívne látky zvyšujú rýchlosť bazálneho metabolizmu, čiže spálite viac kalórii pri rovnakej námahe.
Bazálna rýchlosť metabolizmu je množstvo energie, ktoré vaše telo potrebuje počas dňa na výkon základných funkcií, keď sa nepridáva žiadna forma pohybu ani cvičenia. Čím rýchlejší je váš bazálny metabolizmus, tým rýchlejšie spálite kalórie. Rýchlosť bazálneho metabolizmu tvorí veľkú časť nášho denného výdaja energie (okolo 70%) a čím je vyššia vaša bazálna rýchlosť metabolizmu, tým viac kalórií vaše telo spáli.

Chudnutie závisí od 3 rôznych aspektov a to:

1. Rozdiel medzi počtom prijatých a spálených kalórií
2. Rýchlosť bazálneho metabolizmu
3. Fyzická aktivita

Všetky tri aspekty vieme do veľkej miery ovplyvniť aj pomocou aktívnych látok v doplnkoch výživy.

1. Zmiernením pocitu hladu a tým dopomôcť k zníženiu kalorického príjmu.
2. Zrýchlením bazálneho metabolizmu.
3. Znížením pocitu únavy a tým zvýšiť fyzickú aktivitu počas dňa a chuť športovať.

Doplnky výživy, ktoré vedia zlepšiť aspekty podporujúce odbúravanie tuku:

1. CLA

Pod skratkou CLA sa skrýva trochu zložitejší názov – konjungovaná kyselina linolová. Ide o typ omega-6 mastnej kyseliny, ktorá sa prirodzene vyskytuje aj v potravinách – napríklad v hovädzom mäse alebo v mlieku a mliečnych výrobkoch.

Prirodzený príjem tejto látky z potravín však závisí od viacerých faktorov. Jej množstvo v potravinách ovplyvňuje napríklad strava, ktorou kŕmili dobytok. Mlieko od kráv spásajúcich trávu obsahuje totiž niekoľkonásobne viac tejto látky než mlieko tých, ktoré kŕmili zrnom. Ani strava bohatá na mliečne výrobky teda nemusí vôbec znamenať, že do tela dostávaš množstvo CLA. Veľa ľudí preto dopĺňa túto kyselinu pomocou suplementov.

Hovoríme o pomerne novom suplemente, aj preto je neustále pod drobnohľadom vedcov, ktorí skúmajú jeho účinky. Veľkú pozornosť vzbudilo najmä zistenie, že CLA zrejme dokáže redukovať tuk. Aj preto si nachádza svojich fanúšikov medzi športovcami, ktorých cieľom je mať vypracovanú postavu a nižšie percento tuku.

Táto látka ti pomôže zvýšiť definíciu svalov a likvidovať tukové zásoby. Vďaka nej sa totiž energia využíva efektívnejšie – funguje ako pomyselná bariéra. Nedovoľuje tuku vstúpiť do tukových buniek. Namiesto toho sa presunie do svalových buniek, kde sa spaľuje a premieňa na energiu. U mužov dokonca výsledok jednej zo štúdií naznačil, že dopĺňanie CLA môže znížiť percento tuku v oblasti brucha.

Okrem benefitov spojených s ukladaním tukov a chudnutím má CLA ďalšie výhody. Potešujúci je tiež jeho priaznivý vplyv na kontrolu cukru v krvi a skúmania naznačujú aj pozitívny účinok CLA na srdcovocievne zdravie. Zaujímavá je aj štúdia, podľa ktorej CLA podporuje pocit sýtosti a plnosti. Zároveň je však viac než vhodné kombinovať suplementáciu s cvičením. To však už určite veľmi dobre vieš – bez pohybu sa ani kilo nepohne.

Z benefitov CLA sa môžeš tešiť, len ak si vyberieš naozaj kvalitný suplement. CLA Performance od Uber Nutrition je produkt, ktorého účinnosť sa počas užívania neznižuje a zároveň obsahuje najvyššiu farmaceutickú kvalitu tejto mastnej kyseliny. Okrem zníženia množstva telesného tuku a podpory spaľovania sa dočkáš aj ďalších pozitív. Napríklad podpory zdravej hladiny cholesterolu v krvi alebo priaznivých účinkov na metabolizmus glukózy. Stačí si dopriať jednu alebo dve tablety s jedlom. Tento suplement pritom veľmi dobre znášajú muži aj ženy všetkých vekových kategórií.

Vždy však mysli na to, že hoci tieto produkty podporujú spaľovanie, musíš ich kombinovať s pohybom. Do jedálnička sa takisto snaž dostať čo najviac zdravých potravín. Výsledky sa zaručene dostavia a ty si zároveň vytvoríš vhodné návyky, ktoré ti pomôžu udržať si dobrú postavu po celý rok.

2. Synferín – ktorý sa nachádzajúca v pokožke horkých pomarančov, sa používa v mnohých doplnkoch výživy, ktoré znižujú telesný tuk. Zvyšuje rýchlosť bazálneho metabolizmu a to aj v pokoji prostredníctvom termogenného efektu. Môže taktiež znížiť pocit únavy a hladu.
Vysoko kvalitné spracovanie synferínu nájdete v THERMO24 od firmy Uber Nutrition.