Slovenskí športovci - René Černý - Powerlifting

René Černý (23) je mladý slovenský talent s ohromnou silou. Na konci novembra sa zúčastnil svetového pohára v Poľsku, kde sa v drepe umiestnil na prvom mieste. "Vybojoval som prvé miesto v drepe, kde som zapísal európsky rekord, ďalej som získal druhé miesto v tlaku na lavičke a tak isto aj v mŕtvom ťahu,"  pochválil svoj úspech, ktorý mu zabezpečil posun na najväčšiu svetovú súťaž Arnold Sport Festival 2020, ktorá sa bude konať v marci v USA.

 

 

René, Nový čas nedávno uverejnil článok, kde sa píše, že tieto úspechy si dosiahol len pár rokov po tom, čo si mal vážnu autonehodu, pri ktorej si utrpel zlomeninu stehennej kosti. Mnohí ľudia by sa po takom vážnom zranení vyhýbali ťažkým cvikom ako sú drepy aj celý život. Venoval si sa cvičeniu už pred tou autonehodou?  

Pred autonehodu som sa venoval futbalu, pričom posilňovanie som bral ako doplnok na zosilnenie,keďže som bol obranca.

Po akom čase od tej nehody si sa vrátil do fitka? A aké boli tvoje prvé tréningy vtedy?

Do fitka som sa dostal až po roku, keďže prvoradé boli rehabilitácie a potom individuálny telocvik.
Prvé tréningy vo fitku boli zamerané viac na vrchnú časť tela a postupne som zapájal aj nohy a to ľahkými cvikmi napr.predkopmi bez závažia.

Ako vyzerajú tvoje tréningy teraz? Koľko času tráviš vo fitku a ako často? 

Moje terajšie tréningy sú viac zamerané na silu a sú fyzicky dosť náročné, keďže som sa začal profesionálne venovať tomuto športu.
Môj tréning obsahu základné cviky ako bench, drep a mŕtvy ťah, plus doplnkové tlakové cviky. Snažím sa trénovať šesťkrát do týždňa, z toho každý tretí deň je silový tréning.

Čo by si poradil ľudom, ktorý stagnujú pri rovnakých váhach a chcú sa zlepšiť v sile. Daj nejaké tipy ako sa dostať na vyššie váhy. 

Takže v tomto prípade by som odporučil vyskúšať svoju maximálnu váhu a cvičil by som potom s osemdesiatimi percentami maximálky viac opakovaní aspoň mesiac, čím človek získa viac svalovej hmoty, čiže aj väčšiu silu a môže si postupne pridávať váhy. Určite by som odporučil 5 sérii po 5 opakovaní 80% z maximálky.

A čo strava? Aké množstvo bielkovín jedávaš? Mení sa tvoja strava počas roka (pred súťažou / po súťaži ) 

Strava je veľmi dôležitá ako pri každom športe. Denne sa snažím skonzumovať okolo 200 gramov bielkovín. Moja strava sa počas roka nemení, ale pred súťažou väčšinou pridávam viac sacharidov kvôli energii.

Ako vyzerá teraz tvoj jedálniček v bežný deň?

Môj jedálniček začína ráno o 6:00 a to vajíčkami v surovom stave plus proteín. Ďalšie jedlo je desiata o 9:00 v podaní ovsených vločiek, ovocia a jogurtu. Potom nasleduje obed o 12:00,ktorý obsahuje mäso a zeleninu, keďže kuracie mäso nemám v obľube, konzumujem bravčové a hovädzie. O 15:00 mam olovrant, kde si dám ryžu s banánom alebo zemiaky. Prvá večera je o 18:00,kde si opäť vychutnám mäso so zeleninu. Potom nasleduje posledné jedlo o 21:00 a to buď proteín alebo tvaroh.

A čo doplnky výživy. Aké užívaš? 

Doplnky výživy sú super a tiež sú dôležitou súčasťou. Z bežných doplnkov výživy používam Proteín, ktorý dávkujem 4 krát za deň(ráno, na obed, po tréningu a večer), BCAA, L-Glutamin, vitamíny a v neposlednom rade Predtréningovú pumpu.  Teraz používam produkty od značky Uber Nutrition s ktorými som veľmi spokojný. Každý jeden produkt má skvelú chuť. Určite odporúčam každému, kto chce zvýšiť svoje výkony.

 

 

Aké máš súťažné ambície v roku 2020? Čo by si chcel dosiahnuť? 

Mojou najväčšou prioritou v tomto roku je zúčastniť sa sútaže Arnold Clasic 2020 v USA, na ktorú sa tvrdo pripravujem. Ďalej som dostal pozvanie na Majstrovská Európy a rád by som sa zúčastnil Majstrovstiev Slovenska a Majstrovstiev Sveta. Ale určite sa uvidíme aj na ďalších skvelých súťažiach silového trojboja.

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Moje ocenenia počas 4. Mesiacov na powerlifterskej scéne rok 2019 ???? Na kazdej súťaži čo som sa zúčastnil, som sa vždy umiestnil mezdi najlepšími tromi ???? Ďakujem všetkym ľuďom za podporu ???? Najviac zo všetkých mojej milovanej žene (snúbenici) verím že v roku 2020 si ju už konečne zoberiem za ženu ???? lebo ju milujem najviac na svete ???????? @nikol_busovska Samozrejme ďakujem sparingom ktorí boli primne počas náročných tréningov každý kto primne stal tak vie nebudem menovať ???????? Ďalej ďakujem ľuďom ktorých som spoznal počas cestovania po súťažiach som zato nesmierne rad že som dostal taku príležitosť ???????????????? Už sa neviem dočkať na sezónu 2020 ???????? kde dúfam že budem ešte silnejší ako teraz ????

Príspevok, ktorý zdieľa René Černý (@rene__cerny),

 

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame

XPC World Cup 2019 Poľsko ???????????? Súťažil som v 3 disciplínach čo je drep, benchpress a mŕtvy tah ????????✔️ V kategorii junior do 110kg Drep 1.miesto ???? výkon 270KG čo je zapísaný európsky rekord do 110kg Ďalej 3.miesto za Najväčsiu dvihnutu váhu ???? Benchpress 2.miesto výkon 190KG???? Mŕtvy tah 2.miesto výkon 300KG ???? A tretie miesto za Najväčsiu dvihutu váhu ???????????? Moje Največsi poďakovanie patrí mojej milovanej žene ktora vždy stojí primne podporuje ma ???? @nikol_busovska milujem ťa srdiečko ???? Ďalej chcem poďakovať všetkých ktorý mi veria a podporujú ma psychicky ???????????????? ďakujem všetkým ????????????

Príspevok, ktorý zdieľa René Černý (@rene__cerny),

 

 

 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Squat 270KG ???????????????????????????????? #drep #squats #powerlifting #xpcpowerlifting

Príspevok, ktorý zdieľa René Černý (@rene__cerny),