Ako pribrať? Svaly verzus tuk

ako pribrat1

Keď sa rozhodneme pribrať na váhe, často narážame na dve hlavné cesty: naberanie svalovej hmoty a naberanie tukovej hmoty. Hoci na prvý pohľad sa môže zdať, že cieľ je rovnaký – zvýšenie telesnej hmotnosti – rozdiely medzi týmito dvoma prístupmi sú podstatné, nielen z hľadiska vzhľadu, ale najmä z hľadiska zdravia a celkového pohody.

Naberanie svalovej hmoty znamená budovanie a posilňovanie svalov prostredníctvom kombinácie cieleného fyzického cvičenia, ako je silový tréning, a primeranej výživy bohatej na proteíny. Tento proces nie je len o zvýšení hmotnosti; je to aj o zlepšení sily, vytrvalosti a celkovej fyzickej kondície. Svalová hmota tiež zvyšuje metabolickú rýchlosť tela, čo znamená, že spotrebúvame viac energie dokonca aj v pokoji, čo má pozitívny vplyv na celkové zdravie.

Na druhej strane, naberanie tukovej hmoty znamená zvýšenie množstva tukových buniek v tele, čo sa často deje v dôsledku nadbytočného kalorického príjmu – konzumácie viac kalórií, než dokáže telo využiť. Hoci istý stupeň telesného tuku je pre zdravie nevyhnutný, nadmerný tuk môže viesť k zdravotným komplikáciám ako sú srdcové choroby, diabetes typu 2 a iné metabolické problémy.

Je teda dôležité, aby bol proces priberania na váhe zdravý a vyvážený. To znamená, že by mal byť zameraný na získanie svalovej hmoty, zatiaľ čo sa minimalizuje nárast tukovej hmoty. Tento cieľ dosiahneme kombináciou správnej výživy, vhodného tréningového plánu a dostatočného odpočinku, čo pomôže zabezpečiť, že hmotnosť, ktorú naberieme, bude pozitívne prispievať k nášmu zdraviu a celkovému pohodliu.

 

Základy výživy pre naberanie svalov a tukov:

vyziva pre svaly1

Pre svaly: Kľúčom k efektívnemu naberaniu svalovej hmoty je vyvážená strava, ktorá podporuje rast a regeneráciu svalov. Základnými stavebnými kameňmi sú proteíny – esenciálne pre opravu a rast svalových vlákien. Odborníci odporúčajú zahrnúť významný podiel proteínov v každom jedle, pričom ideálne zdroje zahŕňajú mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky a rastlinné alternatívy ako strukoviny a tofu.

Komplexné sacharidy sú tiež dôležité, keďže poskytujú postupne uvoľňovanú energiu potrebnú pre intenzívne tréningy a pomáhajú pri regenerácii glykogénových zásob v svaloch. Celozrnné výrobky, ovos, hnedá ryža a sladké zemiaky sú vynikajúcimi zdrojmi.

Nemenej dôležité sú zdravé tuky, ktoré podporujú hormonálnu funkciu a celkové zdravie. Zdroje ako avokádo, orechy, semená a olivový olej by mali byť tiež súčasťou stravy.

Na rast svalov je nevyhnutný kalorický prebytok – prijímanie viac kalórií, než telo spáli. Tento prebytok by mal byť však mierne nad vaším udržiavacím príjmom, aby ste podporili rast svalov bez nadmerného naberania tuku.

Pre tuky: Naberanie tukovej hmoty je priamo spojené s kalorickým nadbytkom – konzumáciou viac kalórií, než je potrebné na udržanie súčasnej hmotnosti. Ak tieto dodatočné kalórie nie sú využité telom, ukladajú sa vo forme tuku.

Nezdravé naberanie tukov, najmä ak je spojené s konzumáciou vysoko spracovaných potravín, s vysokým obsahom cukrov a trans-tukov, môže viesť k celému radu zdravotných problémov. Zvyšuje riziko srdcových ochorení, diabetes typu 2, zvýšeného krvného tlaku a iných metabolických porúch.

Preto je dôležité, aby bol kalorický nadbytok kontrolovaný a spojený so zdravými potravinami. Pri naberaní hmotnosti, či už svalovej alebo tukovej, je dôležité udržiavať vyvážený prístup k strave, ktorý podporuje celkové zdravie a pohodu.

 

Tréningové stratégie:

trening1

Pre svaly: Efektívne budovanie svalovej hmoty si vyžaduje cielený prístup k tréningu. Dva hlavné typy cvičení, ktoré sú zásadné v tomto procese, sú silový tréning a hypertrofický tréning.

 1. Silový tréning: Tento typ cvičenia zahŕňa zdvíhanie ťažkých váh s menším počtom opakovaní. Cieľom je zvýšiť silu svalov a ich schopnosť vykonávať maximálny výkon. Základné cviky ako mŕtvy ťah, drep alebo bench press sú ústredné pre silový tréning.

 2. Hypertrofický tréning: Tento tréning sa zameriava na zväčšenie svalového objemu. Vykonáva sa so stredne ťažkými váhami a vyšším počtom opakovaní (zvyčajne 8-12). Hypertrofia nastáva, keď sú svalové vlákna stimulované k rastu a oprave po tréningu. Cviky ako izolované zdvihy, leg pressy alebo bicepsový curl sú bežnými prvkami hypertrofického tréningu.

Pre dosiahnutie najlepších výsledkov je dôležité kombinovať oba typy cvičení, pričom zároveň sa zameriavate na všetky hlavné svalové skupiny a zabezpečujete dostatočnú regeneráciu a odpočinok.

Pre tuky: Nedostatok cvičenia spolu s nadmerným príjmom kalórií je hlavnou príčinou naberania tukovej hmoty. Ak telo nedostáva dostatočný fyzický podnet, metabolizmus sa spomaľuje a kalórie, ktoré nie sú využité, sa ukladajú vo forme tuku.

 1. Nedostatok cvičenia: Sedavý životný štýl znižuje množstvo spálených kalórií a znižuje metabolickú rýchlosť, čo vedie k ukladaniu prebytočných kalórií vo forme tukových zásob. Pravidelné cvičenie, ako je kardiovaskulárny tréning (beh, plávanie, cyklistika) alebo dokonca ľahké aktivity, ako je chôdza alebo jóga, môže pomôcť zvýšiť spálenie kalórií a podporiť metabolické zdravie.

 2. Nadmerný príjem kalórií: Konzumácia viac kalórií, než je potrebné, vedie k ich ukladaniu vo forme tukov. Je dôležité monitorovať celkový príjem kalórií a udržiavať ho v súlade s energetickými potrebami tela. Vyvážená strava bohatá na celozrnné produkty, čerstvé ovocie a zeleninu, zdravé tuky a proteíny môže pomôcť kontrolovať príjem kalórií a zároveň zabezpečiť potrebné živiny.

V konečnom dôsledku je rovnováha medzi príjmom kalórií a ich využitím spolu s pravidelným cvičením kľúčom k prevencii nadmerného naberania tukov a udržaniu zdravého telesného zloženia.

 

Rozdiely v metabolizme a genetike:

Genetika a metabolizmus sú dva základné faktory, ktoré ovplyvňujú schopnosť človeka priberať na svalovej alebo tukovej hmotnosti. Tieto faktory hrajú významnú úlohu v tom, ako naše telo spracováva potravu, ako reaguje na fyzickú aktivitu a ako ukladá energiu.

Genetika:

 1. Svalová hmota: Niektoré ľudia majú prirodzene vyšší podiel svalovej hmoty alebo majú tzv. „mesomorfný“ telesný typ, ktorý je náchylnejší k rýchlejšiemu a efektívnejšiemu budovaniu svalov. Tento telesný typ sa často charakterizuje väčšou silou a vytrvalosťou.

 2. Tuková hmota: Na druhej strane, ľudia s „endomorfným“ telesným typom majú tendenciu ľahšie naberať tukovú hmotu. To môže byť spôsobené genetickými faktormi, ktoré ovplyvňujú, ako telo ukladá tuk a ako reguluje chuť do jedla a pocit sýtosti.

 3. Metabolická rýchlosť: Genetika tiež ovplyvňuje rýchlosť nášho metabolizmu, teda ako rýchlo naše telo spáli kalórie. Ľudia s rýchlejším metabolizmom majú tendenciu spáliť viac kalórií v pokoji, čo môže znamenať, že majú väčšie problémy s naberaním hmotnosti, či už svalovej alebo tukovej.

Metabolizmus:

 1. Energetické využitie: Metabolizmus ovplyvňuje, ako telo využíva energiu z potravín. Niektorí ľudia môžu efektívnejšie premeniť kalórie na energiu a svalovú hmotu, zatiaľ čo iní môžu mať tendenciu ukladať viac energie vo forme tukov.

 2. Reakcia na cvičenie: Metabolizmus tiež ovplyvňuje, ako naše telo reaguje na fyzickú aktivitu. Niektoré osoby môžu vidieť rýchle zlepšenia v svalovej hmotnosti a celkovej kondícii, zatiaľ čo iné môžu potrebovať dlhšiu dobu alebo intenzívnejší tréning, aby dosiahli podobné výsledky.

Je dôležité pripomenúť, že aj keď genetika a metabolizmus hrajú dôležitú úlohu v určení našej schopnosti nabrať svalovú alebo tukovú hmotu, nie sú to jediné faktory. Životný štýl, stravovacie návyky a úroveň fyzickej aktivity sú tiež kritické aspekty, ktoré môžeme kontrolovať a optimalizovať pre dosiahnutie našich cieľov týkajúcich sa telesnej hmotnosti a zdravia.

 

Zdravotné riziká a výhody:

Pre svaly: Naberanie svalovej hmoty prichádza s mnohými zdravotnými výhodami, ktoré prispievajú k lepšej kvalite života a celkovému zdraviu.

 1. Zvýšená sila a vytrvalosť: Svalová hmota zvyšuje fyzickú silu a vytrvalosť, čo uľahčuje každodenné činnosti a znižuje riziko úrazu.

 2. Zlepšená metabolická funkcia: Viac svalovej hmoty znamená vyššiu základnú metabolickú rýchlosť. To znamená, že telo spáli viac kalórií dokonca aj v pokoji, čo môže pomôcť pri regulácii telesnej hmotnosti a znižovaní rizika metabolických ochorení.

 3. Zlepšená fyzická kondícia a zdravie: Pravidelný svalový tréning môže zlepšiť celkovú fyzickú kondíciu, podporiť zdravie kardiovaskulárneho systému, zvýšiť hustotu kostí a zlepšiť psychické zdravie.

 4. Prevencia a manažment chronických ochorení: Silný svalový systém môže pomôcť pri prevencii a manažmente rôznych chronických ochorení, ako je osteoporóza, artritída a dokonca niektoré formy srdcových ochorení.

Pre tuky: Nadmerné naberanie tukovej hmoty je spojené s viacerými zdravotnými rizikami, ktoré môžu vážne ovplyvniť kvalitu života a dlhodobé zdravie.

 1. Zvýšené riziko srdcových ochorení: Nadmerný tuk, najmä okolo brucha, zvyšuje riziko vzniku srdcových ochorení, vrátane vysokého krvného tlaku, koronárnych chorôb a infarktu.

 2. Diabetes typu 2: Nadbytočný tuk môže viesť k inzulínovej rezistencii, čo je hlavným faktorom pri vývoji diabetes typu 2.

 3. Zvýšené riziko niektorých druhov rakoviny: Existujú dôkazy, že vyššia hmotnosť tela je spojená s vyšším rizikom niektorých druhov rakoviny, vrátane rakoviny prsníka a hrubého čreva.

 4. Problémy s dýchaním a spánkom: Nadmerný tuk môže ovplyvniť dýchacie cesty a zvyšovať riziko spánkového apnoe a iných respiračných problémov.

 5. Osteoartritída a problémy s kĺbmi: Extra hmotnosť zvyšuje záťaž na kĺby, čo môže viesť k osteoartritíde, najmä v kĺboch, kolenách a chrbtici.

Je dôležité si uvedomiť, že pri naberaní hmotnosti by mal byť dôraz na zdravý prístup, ktorý podporuje svalový rast a minimalizuje nárast tukovej hmoty, aby sa predišlo možným zdravotným komplikáciám.

 

Odporúčania pre zdravé priberanie na váhe:

priberanie

Zdravé naberanie na váhe, najmä svalovej hmoty, vyžaduje kombináciu správnej výživy, efektívneho tréningu, dostatočného odpočinku a hydratácie. Tu sú kľúčové tipy, ako dosiahnuť tento cieľ a zároveň sa vyhnúť nadmernému naberaniu tukov.

 1. Vyvážená strava bohatá na živiny: Zamerajte sa na konzumáciu vyváženej stravy, ktorá obsahuje dostatok proteínov (mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky a rastlinné zdroje ako strukoviny), komplexných sacharidov (celozrnné výrobky, ovos, hnedá ryža) a zdravých tukov (avokádo, orechy, semená, olivový olej). Tieto živiny sú zásadné pre rast a opravu svalov.

 2. Kalorický prebytok, ale s mierou: Pre naberanie svalovej hmoty je potrebný kalorický prebytok, ale dôležité je, aby bol tento prebytok kontrolovaný. Zamerajte sa na mierny nadbytok kalórií, aby ste podporili svalový rast bez nadmerného naberania tuku.

 3. Pravidelný silový tréning: Zapojte do svojho tréningového plánu pravidelný silový a hypertrofický tréning. Tieto cvičenia sú kľúčové pre stimuláciu rastu svalov.

 4. Dostatok odpočinku a regenerácie: Svaly rastú a opravujú sa počas odpočinku, preto je nevyhnutné zabezpečiť dostatok spánku a dávať si pauzy medzi intenzívnymi tréningmi.

 5. Hydratácia: Udržiavanie hydratácie je kritické pre celkové zdravie, podporu metabolizmu a funkciu svalov. Pijte dostatok vody počas celého dňa, obzvlášť pri cvičení.

 6. Vyvarujte sa vysoko spracovaným potravinám a cukrom: Tieto potraviny môžu prispievať k naberaniu tukov a negatívne ovplyvniť vaše zdravie. Namiesto toho sa zamerajte na celé, nespracované potraviny.

 7. Monitorovanie pokroku: Pravidelné sledovanie vášho pokroku, a to nielen na váhe, ale aj v svalovej sile a celkovom zdravotnom stave, vám môže pomôcť prispôsobiť vašu diétu a tréningový plán podľa vašich potrieb.

 8. Konzultácie s odborníkmi: Ak máte ťažkosti s dosiahnutím vašich cieľov, neváhajte sa poradiť s certifikovaným výživovým poradcom alebo fitness trénerom, ktorý vám môže poskytnúť personalizované rady.

Pamätajte, že každý človek je jedinečný a to, čo funguje pre jednu osobu, nemusí nutne fungovať pre druhú. Je dôležité nájsť rovnováhu, ktorá najlepšie vyhovuje vášmu telu a životnému štýlu.

 

Doplnky výživy, ktoré by mohli pomôcť správnemu priberaniu na váhe

ako pribrat1

Priberanie na váhe, najmä ak ide o zdravý nárast svalovej hmoty, môže byť náročným procesom. Okrem vyváženej stravy a pravidelného cvičenia môžu byť určité doplnky výživy cenným nástrojom na dosiahnutie týchto cieľov. V tomto odseku sa pozrieme na niekoľko klúčových doplnkov, ktoré môžu podporiť správne pribieranie na váhe, pričom zdôrazníme ich potenciálne výhody a dôležité aspekty ich používania.

1. Bielkovinové prášky

 • Význam: Bielkoviny sú základným stavebným kameňom svalov a bielkovinové prášky, ako sú srvátkový proteín, kazeín alebo rastlinné proteínové prášky (hrachový, sójový), môžu byť užitočné pre zvýšenie celkového príjmu bielkovín.
 • Použitie: Ideálne po tréningu alebo ako doplnok k jedlám, aby sa zabezpečil dostatočný príjem proteínov počas dňa.

2. Gainer (sacharidovo-proteínové zmesi)

 • Význam: Tieto doplnky sú kombináciou proteínov, sacharidov a niekedy aj tukov, navrhnuté tak, aby poskytovali vysoký kalorický obsah, čo je užitočné pre tých, ktorí majú problémy s dosiahnutím kalorického prebytku.
 • Použitie: Gainer môže byť užitočný medzi jedlami alebo po tréningoch ako rýchly zdroj kalórií.

3. Kreatín

 • Význam: Kreatín je jedným z najviac skúmaných doplnkov, ktorý podporuje zvýšenie sily a svalovej hmoty. Môže tiež pomôcť zlepšiť výkon počas krátkodobých, intenzívnych cvičení.
 • Použitie: Bežne sa užíva v malých dávkach každý deň, bez ohľadu na čas cvičenia.

4. Omega-3 mastné kyseliny

 • Význam: Omega-3 mastné kyseliny, nachádzajúce sa v rybom oleji alebo rastlinných zdrojoch, sú dôležité pre celkové zdravie a môžu tiež podporiť svalovú regeneráciu a zápal.
 • Použitie: Pravidelná suplementácia môže podporiť zdravie srdca a kĺbov, čo je dôležité pri zvyšovaní fyzickej aktivity.

5. Vitamíny a minerály

 • Význam: Zabezpečenie dostatočného príjmu esenciálnych vitamínov a minerálov je kľúčové pre zdravý metabolizmus a podporu svalovej funkcie.
 • Použitie: Multivitamínový doplnok môže byť užitočný, obzvlášť ak strava nie je dostatočne rozmanitá.

 

6. Komplexné doplnky, ktoré obsahujú všetky vyššie spomenuté zložky. Takzvané all in one doplnky - najlepšia voľba Anabol24

 

Tréningové tipy pre naberanie svalovej hmoty

Naberanie svalovej hmoty vyžaduje dobre štruktúrovaný tréningový plán, ktorý zahŕňa rôzne typy cvičení zameraných na stimuláciu rastu svalových vlákien. Tu sú niektoré dôležité tréningové tipy:

 1. Rôznorodosť cvičení:

  • Začlenenie rôznorodých cvičení zabezpečuje stimuláciu rôznych svalových skupín. Zahrňte základné cviky ako drepy, mŕtve ťahy, bench press a izolované cvičenia pre detailnejšie zameranie na konkrétne svaly.
 2. Efektívnosť Izolovaných a Zložených Cvičení:

  • Izolované cvičenia (napr. bicepsový zdvih) sú efektívne na cielenie konkrétnych svalových skupín, zatiaľ čo zložené cvičenia (napr. mŕtve ťahy) aktivujú viacero svalových skupín súčasne.
 3. Vysoký Intenzívny Tréning (HIT):

  • Krátke, intenzívne tréningové jednotky môžu byť efektívne na stimuláciu svalového rastu. Zamerajte sa na vyššiu intenzitu a menej opakovaní s väčším váhom.
 4. Variabilita repetícií a sérií:

  • Meniace sa repeticie a série (napr. 8-12 opakovaní, 3-5 sérií) pomáhajú udržiavať svaly na správnej ceste pre rast a prevencia stagnácie.

 

Plán Tréningu:

 • Pre Začiatočníkov:

  • Začnite s celotelovým tréningom 2-3 krát týždenne.
  • Zamerajte sa na základné cviky a postupne zvyšujte zaťaženie.
  • Intenzitu a objem postupne zvyšujte s pokrokom.
 • Pre Pokročilých:

  • Zahrňte variabilitu a špecifické izolované cvičenia pre každú svalovú skupinu.
  • Zväčšujte objem a intenzitu tréningu.
  • Možno zahrnúť techniky pokročilého tréningu, ako sú drop sety, supersérie a pyramídové série.
 • Pre Športovcov s Konkrétnym Zameraním:

  • Siloví športovci: Zamerajte sa na posilnenie svalov, ktoré sú kľúčové pre konkrétny šport (napr. nohy pre beh na lyžiach).
  • Kulturisti: Začlente izolované cvičenia na zdôraznenie detailov svalovej štruktúry.

 

Dôležitosť Progresie v Tréningu:

 • Postupujte v zaťažení: Postupné zvyšovanie váhy alebo intenzity cvičení pomáha udržiavať stimuláciu rastu.
 • Zaznamenávajte pokrok: Sledujte svoje výkony a pravidelne aktualizujte tréningový plán.
 • Vyššie opakovania a objemy: Ak sa cítite pohodlne s daným váhovým zaťažením, zvýšte počet opakovaní alebo sérií.

 

Celkový prístup k tréningu by mal byť flexibilný a prispôsobený individuálnym potrebám a cieľom. Nezabudnite na dostatočný odpočinok medzi tréningovými jednotkami a správnu techniku cvičenia pre minimalizáciu rizika zranení.

 

Stravovacie tipy pre naberanie svalovej hmoty

Efektívne naberanie svalovej hmoty nie je len o intenzívnom tréningu, ale aj o správnej strave. Tu sú niektoré dôležité stravovacie tipy pre dosiahnutie kalorického prebytku a optimálneho nutričného zloženia:

 1. Kalorický príjem: ako vytvoriť kalorický prebytok:

  • Vypočítajte svoj bazálny metabolizmus (BMR) a pridajte k nemu kalorický prebytok (napr. 500 kalórií denne) na podporu rastu svalovej hmoty. Pre výpočet bazálneho metabolizmu môžete použiť kalkulačku v článku na našom blogu.
  • Zamerajte sa na kvalitné kalórie z nutrične hustých potravín.
 2. Dôležitosť makronutrientov a ich optimálny pomer:

  • Bielkoviny:
   • Zabezpečte dostatočný príjem bielkovín, ktoré sú kľúčové pre obnovu a rast svalov.
   • Odporúča sa 1,6 - 2,2 gramu bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti.
  • Sacharidy:
   • Sacharidy sú hlavným zdrojom energie. Zvolte komplexy sacharidy (celozrnné produkty, ovocie, zelenina).
   • Zohľadnite svoj tréningový plán a prispôsobte príjem sacharidov podľa potreby.
  • Tuky:
   • Zahrňte zdravé tuky do stravy (olivový olej, orechy, avokádo) pre hormonálnu rovnováhu a energetickú podporu.
   • Odpovedajúce množstvo tukov závisí od individuálnych potrieb a preferencií, ale zvyčajne by malo tvoriť 20-35% denného kalorického príjmu.
 3. Zoznam potravín bohatých na nutričné látky pre rast svalov:

  • Bielkoviny:
   • Kuracie mäso, hovädzie mäso, ryby, vajcia, mliečne výrobky, sójové produkty.
  • Sacharidy:
   • Celozrnný chlieb, hnedá ryža, ovsené vločky, zemiakové produkty, ovocie, zelenina.
  • Tuky:
   • Olivový olej, orechy, avokádo, losos, ľanové semená.
  • Vitamíny a Minerály:
   • Zelenolistá zelenina, ovocie, orechy, semená, mliečne výrobky.
  • Vláknina:
   • Ovsené vločky, celozrnný chlieb, ovocie, zelenina.

 

Pravidelný príjem kvalitných bielkovín, vyvážených sacharidov a zdravých tukov v kombinácii s kalorickým prebytkom vytvára ideálne prostredie na nárast svalovej hmoty. Nezabúdajte na hydratáciu a prispôsobte svoju stravu individuálnym potrebám a reakciám vášho tela. Dôležité je tiež sledovať pokrok a prípadne upravovať svoju stravu podľa potreby.

 

Počítaj si denný kalorický príjem

Pri priberaní na váhe, či už ide o svaly alebo tuk, je kľúčové porozumieť významu počítania kalórií a správnemu pomeru makronutrientov. Každý makronutrient - bielkoviny, tuky a sacharidy - má svoju špecifickú úlohu v procese priberania na váhe a výžive. Bielkoviny sú nevyhnutné pre rast a opravu svalového tkaniva, tuky podporujú hormonálnu funkciu a poskytujú esenciálne mastné kyseliny, zatiaľ čo sacharidy slúžia ako hlavný zdroj energie pre telo. Pri naberaní svalovej hmoty je odporúčaný vyšší príjem bielkovín (okolo 1,6 - 2,2 g na kg telesnej hmotnosti) a adekvátny príjem tukov a sacharidov na zabezpečenie dostatočného energetického príjmu a podpory regenerácie. Naopak, pri kontrolovanom priberaní tukovej hmoty je dôležité udržiavať vyvážený príjem makronutrientov, s dôrazom na kvalitné zdroje jedla. Počítanie kalórií pomáha v udržiavaní potrebného kalorického prebytku pre rast svalov bez nadmerného naberania tuku, pričom tento prebytok by nemal presiahnuť 10-20% vašej denného energetického výdaja. Dôležité je však nezabúdať, že počítanie kalórií je len nástroj a môže sa líšiť v závislosti od individuálnych potrieb a metabolických rozdielov jednotlivcov.