Spaľovače tukov

Všetko o spaľovačoch. Ako si vybrať?

 • Aké aktívne látky obsahujú spaľovače?
 • Tipy spaľovačov.
 • Aké vedľajšie účinky môžu vyvolávať?
 • Aká efektivita sa dá dosiahnuť pomocou doplnkov na spaľovanie?

 #showmore#

spalovace tukov1

Na úvod treba povedať, že všetky spaľovače pomáhajú spaľovať tuk iba ak je kalorický prijem v strave menší ako kalorický výdaj. Viac o tejto problematike a návod ako si jednoducho kalórie spočítať nájdete tu.

Doplnky výživy s aktívnymi látkami obsiahnutými v spaľovačoch pomáhajú energiu uloženú vo forme podkožného tuku efektívnejšie premieňať na energiu, pripadne niektoré dostať organizmus do mierneho stresu, kedy je kalorická spotreba organizmu zvýšená.

Najznámejšia aktívna látka v spaľovačoch je L-carnitín

 

Je to látka telu vlastná produkujú ju pečeň a obličky z aminokyselín lyzín a metionín.1   Karnitín hrá pri výrobe energie rozhodujúcu úlohu. Transportuje mastné kyseliny s dlhým reťazcom do mitochondrií, takže sa môžu oxidovať („spaľovať“) a produkovať energiu. Transportuje tiež toxické zlúčeniny generované z tejto bunkovej organely, aby sa zabránilo ich akumulácii. Vzhľadom na tieto kľúčové funkcie je karnitín koncentrovaný v tkanivách, ako sú kostrové a srdcové svaly, ktoré využívajú mastné kyseliny ako palivo v potrave.(1)

Kofeín - sa tiež často vyskytuje v suplementoch na podporu spaľovania, hlavne v tých predtréningových. Kofeín ako aktívny stimulant môže prispieť k vyššiemu výdaju energie a tým zvýšiť deficit medzi prijatými a vydanými kalóriami počas dňa. 

Synefrín - je derivát fenyletylamínu, ktorý sa prirodzene vyskytuje v horkej pomarančovej šťave ( Citrus aurantium ).Táto látka sa môže syntetizovať aj v ľudskom tele pomocou rovnakých ciest, ktoré sa podieľajú na syntéze katecholamínov. Synefrín je látka obvykle zahrnutá do produktov na chudnutie, pretože môže aktiváciou beta3 adrenergných receptorov vyvolať významné zvýšenie bazálnej rýchlosti metabolizmu a lipolýzy. (2)

CLA (konjugovaná kyselina linolová) je mastná kyselina u ktorej je klinicky preukázané, že znižuje telesný tuk, zvyšuje definíciu svalovej hmoty a podporuje celkové zdravie. (3)

Chitosan - polysacharid získavaný zo schránok kôrovcov ako sú krevety, morské raky a kraby. Ide o nestráviteľnú látku, ktorá vďaka svojej vlastnosti viazať v hrubom čreve tuky a tým blokovať ich vstrebávanie, prispieva k chudnutiu a znižuje hladinu cholesterolu v krvi. Vedeckej štúdia, kde bola porovnávaná skupina ľudí užívajúcich chitosan v porovnaní so skupinou užívajúcich placebo došla k záveru: "Chitosan bol schopný znížiť priemernú telesnú hmotnosť až na 3 kg počas 90-dňového obdobia štúdie. Spolu s tým došlo aj k zlepšeniu zloženia tela, antropometrických parametrov a HbA1C, čo odráža celkové prínosy pre jednotlivcov s nadváhou. Okrem toho došlo aj k zlepšeniu skóre kvality života. Bolo to bezpečné a dobre tolerované všetkými subjektmi" (4)

Aké vedľajšie účinky môžu vyvolávať?

Doplnky výživy podporujúce spaľovanie tukov sa dajú rozdeliť na dva základné typy:

- Stimulanty (užívajú sa najčastejšie ráno a pred tréningom, stimulujú organizmus a privádzajú do zvýšeného stresu) čo môže mať za vedľajší účinok nespavosť, zvýšený krvný tlak, pocity úzkosti. Tieto vedľajšie účinky sú samozrejme individuálne. Taktiež majú schopnosť stimulovať odvodnenie organizmu, čo ukáže lepší výsledok na váhe, ale strata vody nieje stratou tuku. 

- Nestimulujúce látky (ako napríklad karnitín, chitosan, cla) ktoré nemajú tieto nežiadúce účinky, pretože mechanizmus ich pôsobenia nespočíva v zrýchlení metabolizmu stresom. Odporúčajú sa ľudom citlivejším na spomenuté faktory.

Aké výsledky sa dajú očakávať od suplementácie doplnkov výživy na spaľovanie tuku? Doplnky samé o sebe nevytvoria energetický deficit medzi prijatými a vydanými kalóriami. Pokiaľ konzumujete nedmerné množstvo potravy nemajú účinok.Niektoré však môžu vytvoriť menší pocit hladu a tým dopomôcť k dopracovaniu sa do cieľa. Silnejšie stimulačné spaľovače majú o niečo rýchlejší efekt aj kvôli (v niektorých prípadoch) strate vody, majú však aj niekedy hore spomínané vedľajšie účinky.  Naproti tomu zdravé nestimulujúce doplnky môžu vyvolať síce slabší , no z dlhodobejšieho hľadiska lepší výsledok s pozitívnejším dopadom na zdravie. Reálne sa dá očakávať 10 až 25% lepší konečný výsledok na strate tuku ako keby ste tieto doplnky nepoužívali. 

#showmore#


Zdroje:

1. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Carnitine-HealthProfessional/

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4972152/

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4574006/

4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26747458

 

 

Najpredávanejšie

Stránka 1 z 1 - 6 položiek celkom

Akcia Novinka Tip
thermo24
 • €17
  12 %
Thermo24 / 90 tabliet
Kód: 135
Thermo24 účinný a efektívny doplnok pri spaľovaní telesného tuku, ktorý je vhodný aj pre osoby bez fyzickej záťaže. Stimuluje termogenézu (Tvorbu tepla v organizme) ktorá má za následok zrýchlenie metabolizmu, okrem toho prípravok zmierňuje chuť k jedlu, hlavne chuť na sladké.
€14,90
Skladom
   
Akcia Tip
thermo performance
 • €26
  11 %
Thermo-performance 120 kapsúl
Kód: 599
Výkonný spaľovač tukov, ktorý obsahuje kombináciu najúčinnejších látok na spaľovanie. Synefrín, kofeín, extrakt zo zeleného čaju a karnitín tartrát. 
€22,90
Skladom
   
Akcia Novinka
carnitin performance
L-carnitine performance 90 tabliet
Kód: 668
Tabletková forma výkonného L-karnitínu.   
€14,90
Skladom
   
chitosan
 • €17
  20 %
Chitosan 120tabliet
Kód: 141
Vďaka svojej vlastnosti viazať v hrubom čreve tuky, blokuje ich vstrebávanie.
€13,50
Skladom
   
Akcia Novinka
karnitin 500ml+shaker
L-karnitín 100 000 500ml + shaker
Kód: 542/1 K
L-karnitín 100 000 500ml + zdarma shaker ružový 600ml L-karnitín je látka, ktorá zintenzívňuje premenu tukov tým, že na seba viaže mastné kyseliny obsiahnuté v tukoch a umožňuje ich prechod cez mitochondrionálnu membránu bunky, kde sa z nich tvorí energia.  
€19,90
Skladom
Detail
cla
 • €15,50
  10 %
CLA performance 1000mg / 60 kapsúl
Kód: 132
CLA (konjugovaná kyselina linolová) je mastná kyselina u ktorej je klinicky preukázané, že znižuje telesný tuk.
€13,90
Momentálne nedostupné
   

Stránka 1 z 1 - 6 položiek celkom