Rýchle chudnutie môže byť naozaj lepšie ako pomalé.

 

Vo všeobecnosti sa traduje, že rýchle chudnutie prináša so sebou jojo efekt, veľké straty svalovej hmoty a iné. Do istej miery to môže byť naozaj pravda, v prípade, že človek nevie čo robí. 

rýchle chudnutie

Vedecké štúdie však potvrdzujú, že v prípade, ak človek dodržuje správne postupy. (Frekvencia a dĺžka tréningu, správny pomer makronutrientov v strave)Tak to môže byť inak ako sa vo všeobecnosti mieni. V štúdii z roku 2016 ktorá bola robená v McMaster University, (Hamilton, Kanada) Kde testovali mladých mužov (aktívne športujúci). 

Počas 4 týždňového obdobia boli v kalorickom deficite až 40%  (štúdia uvádza + - 3% rozptyl)   (Treba vziať do úvahy, že 40%ný deficit je vysoký deficit, bežne sa počas chudnutia používa 15 - 30% ) 

Počas tohoto obdobia mali intenzívne zaťaženie 6 dní v týždni. ( kombinácia silového a intervalového tréningu ) ( 6 Dní v týždni robiť intenzívne zaťaženie je dosť náročné, ale mnohý profesionálny športovci majú dvojfázové tréningy. Teda počas štúdie nešlo až o také zaťaženie ako v prípade profesionálnych športovcov)

Testovaný muži boli rozdelení do dvoch náhodne vybratých dvadsať členných skupín.  1. Skupina mala stravu s vysokým obsahom bielkovín (a o to menej kalórií zo sacharidov a tukov) Konkrétne mali 2,4 gramu proteínu na 1kg telesnej hmotnosti.  2. Skupina mala vyššie zastúpenie sacharidov a tukov v strave a obsah bielkovín 1,2 gramu na 1 kg hmotnosti. (polovičný oproti prvej skupine)  Obe skupiny mali samozrejme rovnaké množstvo celkovo prijatých kalórií.

Výsledky:

  1. Skupina dosiahla nárast svalovej hmoty v priemere  1,2 kg  (rozptyl 1 kg)  Stratu telesného tuku v priemere až 4,8 kg (rozptyl + - 1,6 kg) 
  2. Skupina dosiahla nárast svalovej hmoty v priemere 0,1 kg (rozptyl 1 kg) Stratu telesného tuku 3,5 kg ( rozptyl + - 1,4 kg)

 

Táto štúdia nám jasne ukazuje, že aj pri rýchlom chudnutí, ak je telo vystavené intenzívnemu tréningu a dostáva správne množstvo proteínov. Dokáže popri zhadzovaní tuku naberať aj svalovú hmotu. Teda nedošlo k žiadnym stratám svalovej hmoty. Ani spomaleniu metabolizmu v dôsledku straty aktívneho svalového tkaniva.

 

workout-fitness-gym-dumbbells-barbell-exercising-fitness-mod

Ďalšia štúdia z roku 2010  z Katedri klinickej a zdravotnej psychológie, University of Florida. Skúma: 

Súvislosť medzi rýchlosťou chudnutia a trvalou udržateľnosťou výsledkov. Testovaný tentokrát niesu športovci ale ženy v strednom veku.

Počas pozorovania boli vytvorené tri skupiny. S rýchlym chudnutím, stredným a pomalým.  Táto štúdia došla k záveru, že skupiny so stredným a rýchlim chudnutím mali nielenže lepšie výsledky za kratší čas. Ale mali aj pešiu trvalú udržateľnosť. (po 18 mesiacoch)  Pripísali to tomu, že úvodné rýchle chudnutie dávalo lepšiu psychologickú motiváciu vydržať pri tom.

Zhrnutie:

  • Rýchle chudnutie, ak je robené správne, môže byť lepšie ako pomalé. 
  • Jojo efekt môže mať dva dôvody - 1. strata svalovej hmoty a tým spomalený metabolizmus 2. demotivácia a opätovný nástup do kalorického nadbytku v strave.  Obom sa dá správnym prístupom zabrániť. 
  • K stratám svalovej hmoty nedochádzalo ani pri 40% deficite. Ak bol dodržaný správny prísun proteínov a tréningy neboli extrémne dlhé.
  • Lepšie psychické povzbudenie a odhodlanie majú ľudia, ak sa výsledky dostavujú rýchlejšie. 

 

 


Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20443094

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26817506