Doplnok výživy NAC môže podľa viacerých štúdií výrazne pomôcť pri liečbe a prevencii koronavírsu

 

NAC ilustracny obrazok

Čo je NAC (N-acetylcysteín) ?

Je to je menej známy doplnok výživy, rastlinný antioxidant, ktorý sa prirodzene nachádza v cibuli. (1) N-acetylcysteín (tiež známy ako N-acetyl-cysteín, NAC) je prekurzorom aminokyseliny L-cysteínu a následne antioxidačného glutatiónu. Glutatión sa radí medzi najsilnejšie antioxidanty. Efektívne sa podieľa na inhibícii (brzdení) tvorby voľných radikálov v tele. Nachádza sa v bunkách rastlín, živočíchov, človeka i baktérií. 

Doplnky výživy s obsahom NAC sa užívajú na:

  •  Posilnenie funkcií  imunitného systému.
  •  Zvyšuje energiu, pomáha v boji proti voľným radikálom, spomaľuje proces starnutia.
  •  NAC má  pozitívne účinky na funkciu pečene, chráni pečeň od ťažkých kovov, ako je olovo a ortuť. 
  •  NAC sa čoraz viac využívaný doplnok medzi športovcami.
  •  Znižuje svalové a kĺbové zranenia. 
  •  Zlepšuje kvalitu spánku, znížuje účinky stresu, zlepšuje stav pokožky.

 

Doplnok NAC môže podľa viacerých štúdií výrazne pomôcť pri liečbe a prevencii koronavírsu.

V závere obsiahlej americkej štúdie, ktorá sa venuje využitiu NAC v boji proti covid19 (2) sa píše: 

" N-acetylcysteín (NAC) je lacný, má veľmi nízku toxicitu, je mnoho rokov schválený FDA a má potenciál zlepšiť terapeutické stratégie pre COVID-19. NAC podávaný intravenózne, orálne alebo inhalačne môže potlačiť replikáciu SARS-CoV-2 a môže zlepšiť výsledky, ak sa použije včas. Medzi potenciálne terapeutické výhody NAC patrí, extracelulárne zachytávanie ROS radikálov, doplňovanie intracelulárneho GSH, potlačenie cytokínovej búrky a ochrana T buniek, čím sa zmierňuje zápal a poškodenie tkaniva. " (2.)

Štúdia taktiež spomína aj preventívne užívanie:

" Na ochranu tých, ktorí nedostali SARS-Cov-2, by mohlo byť perorálne podanie NAC účinným na moduláciu ich imunitného systému proti potenciálnej infekcii. Len čo sa objavia nástupné príznaky, ako je horúčka alebo suchý kašeľ, je možné užiť perorálny NAC (1 200 mg dvakrát denne), ktorý zmierni príznaky a urýchli zotavenie z vírusovej infekcie. " (2.)

Kde kúpiť doplnok výživy NAC? 

Doplnok výživy NAC môžete kúpiť tu na eshope.

NAC 3

 

Iné publikácie , ktoré sa venujú užívaniu doplnku NAC na priebeh a prevenciu infekcie covid19:

Ďalšia publikovaná štúdia (3.) vo svojom abstrakte hovorí:

"Na základe širokej škály antioxidačných a protizápalových mechanizmov, ktoré sú tu preskúmané, je pravdepodobné, že orálne podanie NAC zníži riziko vzniku COVID-19, ako sa predtým preukázalo pri chrípke a chrípke podobných ochoreniach." (3.)

A vo svojom závere ďalej píše: 

"Na základe tu diskutovaných mechanizmových premís môže byť NAC navrhnutý ako pri prevencii, tak aj pri liečbe COVID ‐ 19. Najmä perorálne podanie NAC v dávke 600 mg dvakrát denne možno navrhnúť na preventívne účely zamerané na zníženie rizika vzniku COVID-19 a jeho závažnosti počas epidemických období, ako sme už predtým preukázali v prípade chrípky. a chrípke podobným chorobám, najmä u starších ľudí a u osôb trpiacich chronickými stavmi, ktoré ich predisponujú k tomuto druhu chorôb a zvyšujú ich závažnosť. Osoby, ktoré sa nachádzali v blízkosti infikovaných nosičov SARS ‐ CoV-2, vrátane osôb zistených pomocou aplikácií na sledovanie kontaktov v smartfónoch, môžu byť ďalším cieľom pri užívaní perorálneho NAC, aby sa znížilo riziko vzniku COVID ‐ 19. Okrem toho sa ukázalo, že NAC uplatňuje ochranné mechanizmy proti rôznym stavom spojeným s COVID-19 a jeho komorbiditami, vrátane kardiovaskulárnych chorôb. Pretože srdcové problémy a trombóza sú dobre známe ako potenciálne smrteľné komplikácie." (3.)

Publikácia, ktorá analyzuje použitie NAC ako potencionálny terapeutický doplnok (4.):  "Predpokladáme, že NAC by mohol pôsobiť ako potenciálne terapeutický činiteľ pri liečbe COVID-19 prostredníctvom rôznych potenciálnych mechanizmov, vrátane zvyšovania glutatiónu, zlepšovania reakcie T buniek a modulácie zápalu. " (4.)

 Zdroje:

(1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6562654/

(2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7649937/

(3.) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7436914/ 

(4.) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7261085/