Vitamín C - pomocník pre športovcov aj v boji s koronavírom. Aké dávky zvoliť?

✅ Vitamín C a jeho benefity

✅ Čo môže spôsobiť jeho nedostatok?

✅ Vitamín C ako pomocník v boji proti koronavírusu

✅ Vitamín C je výborný pomocník pre športovcov

✅ Aké dávky zvoliť?

✅ Aké môžu byť vedľajšie účinky pri vysokých dávkach? 

vitamin C obr

Kyselinu askorbovú známejší pod názvom Vitamín C pozná asi každý z nás, je to veľmi vzácny vitamín keďže si ho nedokáže ľudský organizmus na rozdiel od zvierat a rastlín vytvoriť sám. Vitamín C je nevyhnutný pre udržanie celkového zdravia. Je výživou pre bunky a cievy. Pôsobí ako veľmi silný antioxidant, ktorý pôsobí pozitívne takmer na každý orgán či bunku nášho tela. Tento esenciálny vitamín má obrovský účinok na antivírusovú aktivitu a zlepšovaní celkovej imunity. Pri zmenách teplôt chráni naše telo pred náchylnosťou k ochoreniu, pretože výrazne spravuje funkciu imunitného systému. Vitamín C je rozpustný vo vode, tak že po prijatí do tela sa jeho značná časť dostane do moču a vylúči z tela von, čo znamená, že ho treba denne dopĺňať.

Vitamín C a jeho benefity

Potláča oxidačný stres, pri ktorom bunky nadmerne produkujú voľné radikály, ktoré poškodzujú organizmus. Vtedy má významnú úlohu tento antioxidant, ktorý dokáže tieto radikály účinne odchytať. Oxidačný stres sa zvyšuje v prípade, že sme vystavený toxínom, infekciám a voľným radikálom. Voľné radikály sa nachádzajú prirodzene v tele ale keď urýchlene stúpajú a tým negatívne ovplyvňujú rekonvalescenciu a celkovo proces hojenia nastáva v tele oxidačný stres.
Znižuje riziko chronických ochorení  keďže je vitamín C silný antioxidant, môže výrazne posilniť obranyschopnosť tela. Antioxidanty sú molekuly, ktoré posilňujú imunitný systém. Čím je vyššia hladina antioxidantov v tele tým je nižšie riziko chronických chorôb ako napríklad choroby so srdcom.
Znižuje krvný tlak, ktorý je hlavnou príčinou úmrtí na celom svete. Spôsobuje infarkty, mozgové príhody a taktiež má vplyv na zlyhávanie obličiek.
Pomáha predchádzať nedostatku železa, tým, že zvyšuje jeho absorpciu vytváraním nových krviniek.
Ochraňuje telo pred ťažkými kovmi, tým, že ich odstráni z látkového kolobehu a následne vylúči z tela.
Rýchlo hojí rany nakoľko obnovuje a narušenú štruktúru a a funkciu kože. Vitamín C má aj veľký vplyv na hojenie zlomenín.
Predchádza starnutiu, pretože zvyšuje pevnosť pokožky a zvyšuje produkciu kolagénu v koži čím spevňuje pleť, posilňuje kosti, zuby a ďasná. Taktiež chráni pred UV žiarením a redukuje pigmentové škvrny.
Fajčenie znižuje hladinu vitamínu C, čo znamená, že pre fajčiara by mala byť užívanie vitamínu C samozrejmosťou. Chráni pamäť a myslenie.
Tlmí astmatické záchvaty a jeho celkovo výborný pomocník pre alergikov, nakoľko znižuje produkciu histamínu v tele.
Detoxikuje pečeň a obličky a posilňuje ich funkciu.
Optimalizuje krvácanie počas menštruácie - pomáha ženám pri silnom krvácaní počas periódy.
Znižuje riziko rakoviny a to najmä pažeráka a žalúdka pri jeho užívaní sa lepšie vstrebávajú živiny v tráviacom trakte.
Stimuluje činnosť štítnej žľazy, nedostatok vitamínu C narúša riadiacu funkciu hypofýzy.
Skracuje dĺžku trvania nachladnutia a zmierňuje jej priebeh.
Má silné proti bolestivé účinky čím nahrádza analgetiká a opiáty.
Znižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Reguluje množstvo leukocytov v organizme.

Čo môže spôsobiť jeho nedostatok?

Mnoho ľudí ani netuší, že trpí jeho deficitom, ktorý vzniká nevhodnou stravou a nedopĺňaním vo forme doplnkov. Jeho nedostatok zvyšuje riziko vzniku chronických zápalových ochorení, srdcovo-cievne problémy a taktiež onkologické problémy.

  • Oslabená imunita
  • Únava, vyčerpanosť, chorľavosť
  • Podkožné krvácanie a znížené hojenie rán (aj drobných)
  • Oslabenie ciev, spojivového tkaniva a kostí
  • Vypadávanie vlasov, zubov a bolesti kĺbov
  • Anémia – nedostatok červených krviniek a hemoglobínu v krvi
  • Podráždenosť až depresia
  • Slabý zrak
  • Bolesť svalov a kĺbov
  • Vrásky
  • Bolesti hlavy
  • Náchylnosť na infekcie a rôzne druhy chorôb

 

Taktiež spôsobuje dnes už veľmi ojedinelú chorobu skorbut. V histórií ňou trpeli najmä námorníci, ktorí mali jednostrannú najmä mäsitú stravu bez dostatočného príjmu zeleniny a ovocia. Prejavuje sa krvácaním ďasien, vypadávaniu zubov a mäknutím kostí. V prípade, že ho má telo dlhodobo nedostatok môže nastať aj smrť. Dnes sa objavuje táto choroba najmä pri veľmi prísnych diétach ale neobchádza ani chudobné obyvateľstvo, ktoré si nemôžu dovoliť kvalitnú a vyváženú stravu.

Vitamín C ako pomocník v boji proti koronavírusu

Americká štúdia (1.) ktorá sa zamerala na sledovanie použitia vitamínu C v prevencii a liečbe koronavírusovej infekcie vo svojom závere uvádza: " Vírusové infekcie, ako je SARS-CoV-2 (COVID-19), chrípka, respiračný syncyciálny vírus a mnohé ďalšie, sú zvyčajne spojené so zvýšeným oxidačným stresom vedúcim k oxidačnému poškodeniu buniek a tkanív, ktoré vedie k multiorgánovému zlyhaniu. Vitamín C preukázal priaznivé terapeutické vlastnosti a dobrý bezpečnostný profil v širokej škále klinických aplikácií. Podávanie vysokých dávok vitamínu C ako terapeutického prostriedku môže priaznivo ovplyvniť pacientov s vírusovou pneumóniou a ARDS pri ťažkej infekcii SARS-CoV-2 znížením zápalu a infekčnosti patogénov a virulencie, optimalizáciou imunitnej obrany, znížením poškodenia tkanív a orgánov a zlepšením celkový výsledok choroby."

Vitamín C môže poskytnúť ďalšie výhody pri prevencií vírusových infekcií, skrátiť priebeh ochorenia a zmierniť komplikácie choroby. Koronavírus  a rôzne vírusy chrípky, zvyšujú oxidačný stres v tele, čo vedie k poškodeniu buniek a tkanív. V boji proti tomu sa ukázalo, že podávanie vyšších dávok vitamínu C (kyselina askorbová alebo askorbát), popri štandardných bežných podporných liečebných postupoch, ako bezpečná a účinná liečba závažných prípadov vírusovej infekcie dýchacích ciest. Dôkazy preukázali účinnosť vitamínu C pri liečbe zápalu pľúc a infekcií vďaka jeho priamym inhibičným účinkom na patogény. Vitamín C je tiež prítomný v epiteliálnej výstelke dýchacích ciest, kde funguje ako lokálny prostriedok na ochranu slizníc a pomáha zmierňovať príznaky infekcie horných dýchacích ciest. (1)

Aké dávky vitamínu C užívať?

Vo všeobecnosti sa odporúča denná dávka vitamínu C 60mg až 100mg z bežnej stravy, avšak je treba si uvedomiť, že je to odporúčanie osoby, ktoré nešportujú a v čase kedy nie sú vystavený infekcii, prechladnutiu alebo inej chorobe. Mnohé výskumy sa v doporučenej dennej dávke líšia. Vyššie dávky vitamínu C sa odporúčajú osobám s vysokým fyzickým zaťažením a športovcom, pretože vitamín C ako antioxidant môže zvrátiť niektoré oxidačné poškodenia, ktoré môžu pri cvičení vzniknúť. Toto oxidačné poškodenie spôsobené voľnými radikálmi môže narušiť schopnosť buniek normálne fungovať. Taktiež eliminuje svalovicu a chráni kĺby a chrupavky.

Iná štúdia, ktorá skúmala účinnosť vitamínu C pri prevencii a zmierňovaní príznakov vírusových infekcií dýchacích ciest (2.) Došla k záveru, že vitamín C vo vysokých dávkach (3x denne 1000mg) podávaných pred alebo po objavení sa príznakov nachladnutia a chrípky zmiernil a zabránil symptómom v testovanej populácii v porovnaní s kontrolnou skupinou. Celkovo hlásené príznaky chrípky a nachladnutia v testovanej skupine poklesli o 85% v porovnaní s kontrolnou skupinou.

Aké môžu byť vedľajšie účinky pri vysokých dávkach? 

Nadmerné množstvo vitamínu C môže viesť u niektorých osôb k žalúdočným a črevným, nejde však o nič závažného (nevoľnosť alebo mierna hnačka) výskum ukázal, že nie sú žiadne obavy až do 2 000 mg denne  . Boli pozorovaní pacienti s pneumóniou, ktorí dostávali až 100 g / deň vitamínu C bez toho, aby sa u nich vyskytla hnačka alebo hlásili nežiaduce vedľajšie účinky. Možný mechanizmus sa pripisuje zmenám metabolizmu vitamínu C spôsobeným ťažkou infekciou  . Medzi ďalšie možné vedľajšie účinky, ktoré boli hlásené pri extrémne vysokých dávkach IV vitamínu C, patria závraty, nevoľnosť, sucho v ústach, potenie a slabosť . Prevencia týchto vedľajších účinkov spočíva v správnej hydratácii a tekutinách pred a počas liečby. Pri používaní i.v. vitamínu C u pacientov s terminálnym zlyhaním obličiek predisponovaným k oxalúrii sa odporúča opatrnosť. Uvádza sa, že príjem vitamínu C je možnou príčinou zlyhania obličiek a obličkových kameňov prostredníctvom metabolickej premeny askorbátu na oxalát, čo spôsobuje hyperoxalúriu a kryštalúriu  , 

 

Zdroje:

 

Vitamín C 1000mg 90tab za výhodnú cenu na eshope:

Prejdi na eshop

vitamin C 2+1