Aj profesionálni športovci mávajú nadváhu. Prečo?

Ak sledujete napríklad box, určite ste si mohli všimnúť, že v nedávnom zápase  - Anthony Joshua vs. Andy Ruiz Jr. (Obrázok nižšie) Mal Andy výrazne vyššie percento tuku, ako jeho protivník. A podobných príkladov by sa dalo nájsť určite viac. (Daniel Cormier - UFC , Tyson Fury ...) Na prvý pohľad by niekto ani nepovedal, že vôbec športujú.  Každopádne ich tréningy sú extrémne náročné o tom sa nedá ani pochybovať, kedže sú svetovou špičkou obklopenou najlepším tímom a trénermi.

Ten dôvod prečo ich postavy na to nevyzerajú je rovnaký, ako u bežného človeka, ktorému sa nedarí vysekať svojou postavu, aj keď trénuje na maximum. 

 

joshua ruiz 2

(Foto:  Anthony Joshua vs. Andy Ruiz Jr., Zdroj: instagram Andy Ruiz Jr )

Ten dôvod je jednoduchý, strava. Na príklade profesionálnych športovcov, ktorý trénujú s maximálnou intenzitou niekoľko krát za deň je vidieť ako veľmi je správne stravovanie dôležité pre dosiahnutie ideálnej postavy. 

V ich prípade ide o športový výkon, nie o dokonalú postavu, preto je aj ich stravovanie prispôsobené pre dosiahnutie maximálneho výkonu a teda nechcú poddimenzovať svoj kalorický príjem, aby dobre regenerovali a vedeli ísť v príprave naplno. 

Toto je ale dobrá ukážka toho, prečo sa mnohým nedarí vysekať svoju postavu, mnoho krát hľadajú chybu vo svojom tréningu, alebo chcú trénovať viac a viac a stále sa to nikam neposúva. Treba si uvedomiť, že samotným tréningom spálime len relatívne malé množstvo kalórií, ktoré jedným jedlom veľmi ľahko dobehneme. O tom koľko kalórií (tuku) sa dá tréningom maximálne spáliť nájdete na našom blogu tu.

Hlavnú úlohu vo formovaní postavy teda zohráva strava. Množstvo kalórií a rozdelenie správneho množstva makronutrientov (bielkoviny, sacharidy, tuky). Viac o tom a návod ako si jednoducho počítať svoje kalórie a makronutrienty nájdete tu.

Samozrejme nechceme podceňovať význam a dôležitosť správneho tréningu. Len si treba uvedomiť, že samotný tréning je skôr na zlepšenie výkonu, spevnenie a nárast svalovej hmoty. V prípade kardia aj na zlepšenie kondície a celkového zdravia. Ale samotným trénovaním, aj keď je maximálne výkonné a časté, nespálite toľko, čo ste schopný nesprávnym stravovaním skonzumovať.