Dobrá imunita si s vírusmi poradí. 8 tipov na rýchle zlepšenie imunity

Pri koronavíruse, ale aj pri bežnom víruse chrípky hraje podstatnú úlohu dobre fungujúci imunitný systém. Slabá imunita nie je len záležitosťou častejšieho výskytu infekcií a zápalov. Imunitný systém má totiž význam pre celkovú obranyschopnosť a ochranu organizmu a hlavne jeho správneho fungovania pred negatívnymi faktormi z okolia a to vrátane stresu či škodlivých látok. Taktiež pokiaľ už nejakú chorobu dostanete, zohráva imunita kľúčový faktor v tom, ako rýchlo a ľahko si s ňou organizmus poradí.

Preto je dôležité so slabou imunitou bojovať a to pokiaľ možno, čo najviac prirodzene. Dobrou správou je, že pre to viete spraviť naozaj veľa a to aj jednoduchými zmenami či režimovými opatreniami. 

8 tipov na lepšiu imunitu: 

imunita

1. Doprajte si viac spánku!

Koľko ste spali minulý týždeň? Nie viac ako šesť hodín denne? Výrazne ste si tým zhoršili imunitný systém. Vedci odporúčajú spať aspoň sedem až deväť hodín denne. Keď prídete neskoro do práce, aspoň sa máte na čo vyhovoriť:) ( zdroj: 1.)

2. Jedzte čokoládu a kakao.

Kakao má na náš imunitný systém pozitívny vplyv. (zdroj: 2.)

3. Zostaňte pokojní. 

Keď sme v strese, mozog produkuje do tela viac kortizolu, a pripravuje tak telo na núdzové situácie. Ale medzitým, ako to robí, potláča váš imunitný systém. Snažte sa nestresovať zbytočne maličkosťami a vecami čo sa dajú vyriešiť, taktiež sa vyhýbať stresovým situáciám.  (zdroj: 3.)

4. Držte sa v teple.

Viete, že stačí, aby sa teplota vášho nosa znížila o päť stupňov a už nedokážete tak dobre filtrovať vírusy? Prišli na to vedci Yalovej univerzity. Držte sa radšej v teple. (zdroj 4.)

5. Myslite pozitívne.

Pozitívne myšlienky podporujú nielen lepšiu náladu ale aj imunitný systém. (zdroj: 5)

6. Obmedzte alkohol.

Nadmerné pitie oslabuje váš imunitný systém. Síce sa hovorí, že vysokopercentný alkohol zabije vírusy (koronavírus) platí to však pri dezinfekcii povrchových materiálov. (napríklad stôl na ktorý niekto kašľal) Zabitie vírusu alkoholom nefunguje ak ste infikovaný. (zdroj: 6)

7. Pite dostatok vody.

Hydratované telo ľahšie vylučuje toxíny. Vypite najmenej osem pohárov vody denne.

8. Hýbte sa a športujte

Aspoň pol hodinu denne. Nemusíte ísť hneď do telocvične. Môžete si ísť zabehať alebo sa ísť prejsť. Pohyb okrem duševnej pohody chráni pred niektorými chorobami.

 Z prírodných doplnkov výživy na našom eshope, ktoré pozitívne pôsobia na imunitu: Vitamín C 1000mg,  Vital24 - vitamínový komplex, L-glutamín aminokyselina

 


Zdroje:

(1.) https://www.sleepfoundation.org/articles/how-sleep-affects-your-immunity 

(2.) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3671179/

(3.) http://www.imunoglukan.com/sk/imunoblog/stres-a-jeho-dopad-na-imunitny-system

(4.) https://nationalpost.com/health/why-do-we-catch-more-colds-when-the-temperature-drops-blame-our-immune-system

(5.) https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1568997206000279

(6.) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4590612/